Jak stosować maści?

Jak stosować maści?

udostępnij:

Maści to jedna z najbardziej popularnych postaci leku. Czy to prawda, że tylko maść ma właściwości lecznicze, a wszystkie kremy to upiększające kosmetyki? Czy maść może być skuteczniejsza od tabletki? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące leków na skórę i ich prawidłowego stosowania.

Spis treści

Na jakie choroby można stosować maści?

W jaki sposób działają maści?

Czym różni się maść od kremu i żelu?

Czy mogę zamiennie stosować krem, maść i żel?

Jakie są korzyści ze stosowania maści?

Jak bezpiecznie stosować maści?

Czy stosując maści mogę się opalać?

Ile maści lub kremu powinienem nałożyć na skórę?

Na jakie choroby można stosować maści?

Na powierzchnię skóry stosuje się przede wszystkim leki w chorobach dermatologicznych, takich jak łuszczyca, grzybice skórne, atopowe zapalenie skóry czy trądzik.

Ponadto, można w ten sposób zwalczać miejscowo ból (np. Dolgit, Veral), leczyć rany (np. Curiosin, Ranisilver), żylaki (np. Esceven, Lioton), opryszczkę (np. Herpex, Erazaban) czy hemoroidy (np. Anusir, Proctosedon). Można je także wykorzystać wspomagająco przy katarze (np. Salorhin, Maść majerankowa), do nacierania w przeziębieniu (np. Vicks VapoRub, Rubarom), czy też aby zwalczyć ograniczone zmiany skórne, takie jak odciski (np. Rekord Łuszczy) czy zajady (np. Lips, Maść B2).

Aplikowane mogą być również profilaktycznie - na przykład, aby zapobiec odleżynom (np. Alezin) i odparzeniom (np. Sudocrem Expert), do pielęgnacji brodawek sutkowych (np. Purelan) oraz w celu pielęgnacji skóry (np. Lipobase). Zastosowanie maści jest naprawdę szerokie.

W jaki sposób działają maści?

Niektóre maści działają tylko na powierzchni ciała, w obrębie naskórka (np. maści przeciwbakteryjne z antybiotykiem). Niektóre z nich są jednak skomponowane w ten sposób, że mogą przenikać głębiej, do skóry właściwej (np. maści sterydowe), do mięśni (np. maści przeciwbólowe i przeciwzapalne), a nawet do naczyń krwionośnych, działając w ten sposób na cały organizm (np. maść z nasercową nitrogliceryną czy niektóre produkty z hormonami).

Czym różni się maść od kremu i żelu?

Niektórzy na wszystko, czym można posmarować skórę mówią po prostu "maść". Jednak z farmaceutycznego punktu widzenia nie jest to prawidłowe. Na jakie różnice i dlaczego warto zwrócić uwagę?

Maść ma właściwości natłuszczające, jest odpowiednia w przypadku skóry suchej, zrogowaciałej, pękającej czy łuszczącej się. Maść trudniej jest rozsmarować, ale też dłużej pozostaje na skórze, tworząc na jej powierzchni tłustą warstwę. Ułatwia ona wnikanie składników czynnych w głąb skóry, a jednocześnie utrudnia ucieczkę wody. Dzięki temu zapobiega dalszemu przesuszaniu się skóry.

Krem zawiera więcej wody niż maść. Dzięki temu łatwiej go rozsmarować i nie pozostawia on na skórze tłustego filmu. Większa ilość wody może jednak oznaczać dodatek konserwantów, co może nie być bez znaczenia dla skóry wrażliwej. Krem będzie bardziej odpowiedni jako formuła nawilżająca do skóry normalnej oraz przy zmianach zapalnych lub sączących się.

Żel ma wyjątkowo lekką i często chłodzącą formułę. Na ogół bardzo szybko znika z powierzchni skóry. W żelu dostępne są zwłaszcza produkty odkażające czy na oparzenia. Formuła żelu dobrze sprawdzi się na skórze owłosionej i na śluzówkach.

Czy mogę zamiennie stosować krem, maść i żel?

Rodzaj podłoża ma wpływ nie tylko na to, jaką konsystencję ma preparat, ale także na jego przeznaczenie i stopień przenikania do skóry.

W przypadku leków bez recepty, w doborze postaci leku może pomóc Ci personel fachowy apteki (np. gojący Solcoseryl można kupić w formie żelu lub maści, podobnie Alantan Plus - jako maść albo krem).

Natomiast w przypadku leków na receptę należy stosować taką postać, jaką zalecił lekarz. Przykładowo większość glikokortykosteroidów na skórę występuje pod tą samą nazwą handlową i w tym samym stężeniu, jednak w wyborze postaci (np. Advantan, Cutivate, Edelan). Pomimo tych podobieństw nie są to zamienniki. W ich przypadku dodatkowo należy pamiętać, że maść działa silniej, a krem – słabiej.

Jakie są korzyści ze stosowania maści?

Maść działa w większości przypadków tylko w miejscu podania. Jest więc mniej obciążająca dla organizmu niż tabletki. Na przykład maści przeciwbólowe mają mniej działań niepożądanych niż postaci doustne, a często dają porównywalną skuteczność.

Jak bezpiecznie stosować maści?

  • Maści przeznaczonych do stosowania na skórę nie stosuj na błony śluzowe (np. na okolice intymne, do nosa czy jamy ustnej) ani do oczu. Może to doprowadzić nawet do uszkodzenia tkanek.

  • Jeśli maść jest przeznaczona do stosowania tylko na zmienione chorobowo miejsce, to unikaj przypadkowej aplikacji na skórę zdrową. Przykładowo maści na odciski aplikuj wyłącznie na zgrubienie.

  • Większości preparatów do smarowania nie wolno stosować na uszkodzoną skórę. Może to spowodować miejscowe podrażnienia, ale także niekontrolowane wchłanianie się leku do krwi. Na rany, oparzenia czy otarcia stosuj tylko maści, które są opisane jako odpowiednie do takich zastosowań.

  • Przed aplikacją preparatu umyj ręce. Pamiętaj o tym także po posmarowaniu się. W przeciwnym przypadku możesz przenieść cząsteczki preparatu w inne miejsca na ciele. Może to mieć przykre konsekwencje – na przykład silne pieczenie w przypadku maści rozgrzewających (np. Maści końskiej, Neo-Capsiderm, Hotlec).

  • Zwróć uwagę, jak masz stosować maść. Niekiedy konieczne jest nietypowe dawkowanie. Na przykład w przypadku sterydów – terapia przerywana (aplikacja substancji czynnej na zmianę z neutralnym podłożem), a dla przeciwłuszczycowego ditranolu minutowa (aplikacja wyższych stężeń przeciwłuszczycowego, ale przez krótszy czas). Możesz także dostać zalecenie okrywania skóry posmarowanej maścią opatrunkiem – nie rób tego jednak nigdy na własną rękę.

Czy stosując maści mogę się opalać?

Niektóre preparaty dermatologiczne mogą powodować, że skóra będzie bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Oznacza to ryzyko powstania przebarwień, podrażnień lub nawet poparzeń, jeśli wystawisz się na działanie słońca, światła lampy kwarcowej czy pójdziesz do solarium. W takich przypadkach, oprócz przebywania w cieniu, należy stosować kremy z filtrem UV lub ochraniać skórę odzieżą.

W szczególności wspomnieć należy o lekach przeciwbólowych na skórę zawierających ketoprofen (np. Ketonal, Opokan-Keto, Ketoprofenum Fastum). W ich przypadku skórę należy ochraniać nie tylko w czasie terapii (nawet przy pochmurnej pogodzie), ale także dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku.

Do innych produktów, które mogą wywoływać niekorzystne reakcje skórne po naświetleniu należą między innymi niektóre leki na trądzik (np. Duac, Benzacne, Skinoren), w tym zawierające retinoidy (np. Differin, Izotziaja) czy recepturowe z dziegciami lub balsamem peruwiańskim.

Ile maści lub kremu powinienem nałożyć na skórę?

Zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza, informacji z ulotki oraz wskazówek farmaceuty. Jeśli jednak informacje nie są precyzyjne (np. zaleca się nakładanie „cienką warstwą"), aby ułatwić dawkowanie leków na skórę (w szczególności sterydów) można posłużyć się tak zwaną jednostką opuszki palca.

Taka miara ilości maści lub kremu (określana w skrócie jako FTU - od fingertip unit) to pasek o długości w przybliżeniu 2,5 cm, odpowiadający mniej więcej 0,5 g maści lub kremu. Aby uzyskać jedną jednostkę FTU leku należy wycisnąć z tuby ilość leku od końca palca wskazującego do pierwszego zgięcia paliczka osoby dorosłej. Warunkiem jest posiadanie preparatu w tubie, której dysza ma szerokość 5 mm.

Taka ilość leku jest wystarczająca do posmarowania jednej całej dłoni (jej wewnętrznej powierzchni, palców i grzbietu dłoni), a 2 jednostki są odpowiednie do aplikacji produktu na całą stopę. FTU można także wykorzystać w celu obliczenia ilości leku potrzebnej dla dziecka, jednak tutaj stosuje się inny przelicznik, zależny od wieku.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 10:50:01

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Skinoren

krem, 30 gramów

azelaic acid

produkt dostępny bez recepty

w 66% aptek

od 48,99 zł

Benzacne

żel, 30 gramów

benzoyl peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 92% aptek

od 21,99 zł

Lioton 1000

żel, 100 gramów

heparin

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 44,99 zł

SutriHeal Forte 10%

maść, 15 gramów

wyrób medyczny

w 72% aptek

od 25,79 zł

Anusir maść na hemoroidy

maść, 30 gramów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 30% aptek

od 31,99 zł

Alantan Plus maść

maść, 30 gramów

allantoine+dexpanthenol

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 8,59 zł

Sudocrem Expert krem barierowy

krem, 60 gramów

zinc oxide+lanolinum

wyrób medyczny

w 100% aptek

od 14,79 zł

Vicks VapoRub

maść, 50 gramów

oleum aetherium

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 18,37 zł

Ranisilver

maść, 50 mililitrów

argentum+tocopherol+hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 45% aptek

od 30,19 zł

Maść B2 hec na zajady + D-pantenol

maść, 7,5 grama

salvia officinalis+riboflavin+dexpanthenol

kosmetyk

w 34% aptek

od 11,47 zł

Alantan Plus krem

krem, 35 gramów

allantoine+dexpanthenol

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 8,05 zł

Argotiab

krem, 50 mililitrów

dimeticone+argentum+tocopherol

wyrób medyczny

w 64% aptek

od 31,99 zł

Lipobase

krem, 100 gramów

kosmetyk

w 7% aptek

od 27,78 zł

Neo-Capsiderm

maść, 30 gramów

produkt dostępny bez recepty

w 63% aptek

od 13,19 zł

Dolgit

krem, 100 gramów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 24,49 zł

Herpex

krem, 2 gramy

aciclovir

produkt dostępny bez recepty

w 87% aptek

od 10,99 zł

Rekord Łuszczy maść na odciski

maść, 15 gramów

salicylic acid

produkt dostępny bez recepty

w 55% aptek

od 4,49 zł

Krauterhof maść końska silnie rozgrzewająca

żel, 250 mililitrów

herbal extracts

kosmetyk

w 22% aptek

od 22,99 zł

Rub-Arom

maść, 40 gramów

oleum aetherium

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 16,42 zł

Maść majerankowa

maść do nosa, 10 gramów

origanum majorana

produkt dostępny bez recepty

w 43% aptek

od 3,49 zł

Esceven

żel, 30 gramów

heparin+aesculus

produkt dostępny bez recepty

w 55% aptek

od 13,99 zł

Pojemnik - Tuba Do Unguatora

pojemnik, 10 sztuk

inne

w 9% aptek

od 2,04 zł

Maść na odciski

maść, 10 gramów

salicylic acid+lactic acid

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 5,49 zł

Maść Majerankowa Laboratorium Galenowe Olsztyn

maść do nosa, 10 gramów

origanum majorana

produkt dostępny bez recepty

w 17% aptek

od 3,21 zł

Żel aktywny kasztanowiec, miłorząb, babka lancetowata

żel, 200 mililitrów

aesculus+ginkgo biloba+plantago lanceolata

kosmetyk

w 8% aptek

od 6,25 zł

Differin

krem, 30 gramów

adapalene

lek na receptę

w 69% aptek

od 17,99 zł

Advantan

maść, 30 gramów

methylprednisolone aceponate

lek na receptę

w 87% aptek

od 30,98 zł

Izotziaja

żel, 20 gramów

isotretinoin

lek na receptę

w 52% aptek

od 13,99 zł

Ketonal

żel, 100 gramów

ketoprofen

lek na receptę

w 98% aptek

od 23,99 zł

Ketoprofenum Fastum

żel, 100 gramów

ketoprofen

lek na receptę

w 95% aptek

od 14,00 zł

Cutivate

krem, 15 gramów

fluticasone propionate

lek na receptę

w 79% aptek

od 15,95 zł

Edelan

maść, 30 gramów

mometasone

lek na receptę

w 80% aptek

od 19,99 zł

Opokan-Keto

żel, 100 gramów

ketoprofen

lek na receptę

w 89% aptek

od 16,27 zł

Euceryna Apteczna

podłoże maściowe, 100 gramów

eucerinum

surowiec farmaceutyczny

w 27% aptek

od 0,32 zł

Nitrocard

maść, 30 gramów

glyceryl trinitrate

lek na receptę

w 48% aptek

od 20,90 zł

Soltopin

maść, 15 gramów

mupirocin

lek na receptę

w 16% aptek

od 19,99 zł

Mocznik

substancja, 50 gramów

urea

surowiec farmaceutyczny

w 43% aptek

od 1,70 zł

Wazelina Żółta Apteczna

podłoże maściowe, 100 gramów

vaselinum flavum

surowiec farmaceutyczny

w 14% aptek

od 19,00 zł

Oleogel

substancja, 50 gramów

surowiec farmaceutyczny

w 9% aptek

od 58,08 zł

Wazelina Żółta

podłoże maściowe, 100 gramów

vaselinum flavum

surowiec farmaceutyczny

w 58% aptek

od 0,21 zł

Euceryna Apteczna Galfarm

podłoże maściowe, 100 gramów

eucerinum

surowiec farmaceutyczny

w 19% aptek

od 32,00 zł

Lekobaza Apteczna

maść, 100 gramów

surowiec farmaceutyczny

w 10% aptek

od 28,70 zł

Euceryna apteczna Actifarm

podłoże maściowe, 100 gramów

eucerinum

surowiec farmaceutyczny

w 8% aptek

od 0,27 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)