Klomifen (clomifene)

2 produkty zawierające Klomifen, w tym 2 na receptę.

1 produkt można aktualnie znaleźć w aptekach.

Klomifen jest lekiem stosowanym u kobiet w leczeniu niepłodności  spowodowanej brakiem owulacji. Preparat ma postać doustnych tabletek i wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza. W Polsce dostępny pod nazwą handlową Clostilbegyt.

Spis treści

Jak działa klomifen?

Jak stosuje się preparaty z klomifenem?

Z jakimi lekami nie należy łączyć klomifenu?

Czy podczas stosowania klomifenu można spożywać alkohol?

Jakie działania niepożądane może powodować klomifen?

Jakie suplementy diety warto stosować w trakcie leczenia klomifenem?

Czy w ciąży i podczas karmienia piersią można stosować klomifen?

Źródła

Jak działa klomifen?

Klomifen jest związkiem antyestrogenowym. Selektywnie hamuje receptor podwzgórzowy wiążący estradiol. Hamuje wiązanie estradiolu z receptorami w podwzgórzu i w przysadce mózgowej. Po jego przyjęciu w organizmie kobiety dochodzi do stymulacji owulacji wskutek produkcji gonadotropin na drodze zahamowania sprzężenia zwrotnego. Klomifen stymuluje wzrost pęcherzyków i indukuje wzrost stężenia LH w okresie okołoowulacyjnym. Wpływa to na wzrost stężeń estradiolu i progesteronu co zapobiega niedoborowi progesteronu i niewydolności fazy lutealnej. Dzięki tym właściwością, lek stosowany jest w leczeniu niepłodności spowodowanej brakiem owulacji.

Jak stosuje się preparaty z klomifenem?

Dawkowanie preparatów ustala lekarz prowadzący indywidualnie dla każdej pacjentki w zależności od wrażliwości jajników. W przypadku, gdy pacjentka miesiączkuje regularnie, zaleca się rozpoczęcie leczenia w 5. dniu cyklu. U pacjentek z krótką fazą folikularną (trwającą krócej niż 12 dni) zaleca się rozpoczęcie leczenia w 3. dniu cyklu. W przypadku, gdy pacjentka nie miesiączkuje, kurację można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu.

Opisano dwa schematy dawkowania klomifenu.

Schemat pierwszy obejmuje przyjmowanie 50 mg klofimenu na dobę przez 5 kolejnych dni. Równolegle należy kontrolować reakcję jajników za pomocą badania ginekologicznego lub badań laboratoryjnych. Zazwyczaj po przyjęciu tabletek owulacja występuje między 11. a 15. dniem cyklu.

Zastosowanie schematu drugiego zaleca się w razie niepowodzenia sposobu pierwszego. Wówczas podaje się pacjentkom dawkę dobową 100 mg przez 5 kolejnych dni zaczynając od 5. dnia cyklu. W razie braku owulacji, schemat należy powtórzyć.  W razie kolejnego niepowodzenia można po 3 miesiącach przeprowadzić dodatkowy 3-miesięczny cykl leczenia. Jeśli mimo prowadzonego leczenia owulacja nie występuje, należy rozważyć stosowanie innych leków. 

Maksymalna zalecana dawka preparatu klomifen wynosi 100 mg na dobę przez 5 dni. U pacjentek ze stwierdzonym zespołem policystycznych jajników zaleca się zastosowanie mniejszej dawki początkowej (25 mg na dobę). Wynika to z prawdopodobieństwa wystąpienia hiperstymulacji. U pacjentek z brakiem miesiączki po antykoncepcji podaje się 50 mg klomifenu na dobę. Zazwyczaj owulację uzyskuje się już podczas pierwszego cyklu leczenia.

Z jakimi lekami nie należy łączyć klomifenu?

  • Jednoczesne zastosowanie klomifenu z innymi preparatami stosowanymi w celu wywołania owulacji (np. folitropiną alfa) może prowadzić do nasilenia odpowiedzi jajników.

  • Łączne stosowanie klomifenu z silnymi inhibitorami enzymów wątrobowych, jak np. klarytromycyną, może zwiększać stężenie klomifenu we krwi i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

  • Równoczesne stosowanie klomifenu z silnymi induktorami enzymów wątrobowych, jak np. ryfampicyna, może zmniejszać stężenie klomifenu we krwi i osłabiać skuteczność preparatu.

Czy podczas stosowania klomifenu można spożywać alkohol?

Nie wykazano interakcji klomifenu z alkoholem. Jednakże ze względu na to, że alkohol może powodować negatywny wpływ na płodność, zaleca się powstrzymywanie od spożywania alkoholu w trakcie starań o dziecko.

Jakie działania niepożądane może powodować klomifen?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych klomifenu należą m.in. uderzenia gorąca, bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, wzdęcia, gazy, powiększenie jajników, dyskomfort piersi, plamienia śródcykliczne. Nie określono częstotliwości działań niepożądanych takich jak np. nowotwory hormonozależne, rak jajnika, zapalenie trzustki, ciąża pozamaciczna, endometrioza, zespół hiperstymulacji jajników. W celu wczesnego wykrycia ewentualnych działań niepożądanych klomifenu zaleca się stosowanie preparatów pod ścisłą kontrolą ginekologa.

Jakie suplementy diety warto stosować w trakcie leczenia klomifenem?

Kobietom planującym ciążę zaleca się stosowanie suplementów diety zawierających kwas foliowy, witaminę D3, jod, kwasy omega-3, żelazo, magnez. Ponadto można stosować preparaty wspomagające płodność z np. inozytolem, NAC (N-acetylocysteiną), choliną, cynkiem, selenem, miedzią, witaminą E, koenzymem Q10.

Czy w ciąży i podczas karmienia piersią można stosować klomifen?

Klomifen jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Aby uniknąć nieumyślnego zastosowania preparatu w ciąży zaleca się przeprowadzenie odpowiednich badań stwierdzających występowanie owulacji. Pacjentka powinna wykonać test ciążowy przed każdym kolejnym cyklem leczenia klomifenem. Nie zaleca się stosowania preparatów z klomifenem u kobiet karmiących piersią. Nie wiadomo, czy klomifen przenika do mleka kobiecego. Preparaty z klomifenem mogą hamować wydzielanie mleka.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Clostilbegyt

tabletki, 10 tabletek

lek na receptę

w 63% aptek

od 56,90 zł

Clostilbegyt

tabletki, 20 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

)