---Wolt Drive - produkty

Cortelle, cena i dostępność w aptekach w Polsce

lek na receptę, tabletki powlekane,

Drospirenon (drospirenone)

,

Etynyloestradiol (ethinylestradiol)

, Teva

Opakowanie:

28 tabletek = 1 zestaw
w 0% aptek

Koszyk:

 Pokaż mapę 
---Wolt Drive - produkty

Więcej informacji o Cortelle

Tabletki antykoncepcyjne Cortelle zawierają syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych. Niewątpliwym atutem jest to, że wykazują mniej działań niepożądanych typowych dla tabletek hormonalnych. Cortelle, jak większość doustnych środków antykoncepcyjnych, nie jest dostępny bez recepty, ani refundowany przez NFZ, dlatego cena preparatu w aptekach może się różnić.

więcej: Stosowanie Cortelle, skutki uboczne i interakcje Cortelle

Jak działa Cortelle?

Substancjami aktywnymi w leku są syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych: etynyloestradiol (EE) w dawce 0,03 mg i drosperidon w dawce 3 mg. Jest to zatem złożony, doustny środek antykoncepcyjny. Stosowanie preparatu powoduje zahamowanie wydzielania przez przysadkę folikolostymuliny (odpowiedzialna za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka) i hormonu luteinizującego, który stymuluje organizm do wytworzenia jajeczka. Hamowanie wydzielania w.w hormonów skutkuje brakiem owulacji, zmianami w błonie śluzowej macicy i transformacji wydzielniczej. Zmieniają się również właściwości śluzu szyjki macicy. Zapobiega to migracji spermy przez kanał szyjki macicy i zmniejsza ruchliwość plemników, co dodatkowo utrudnia zapłodnienie.

Poza działaniem antykoncepcyjnym drosperidon ma działanie terapeutyczne, oraz zmniejsza działania niepożądane będące konsekwencją działania etynyloestradiolu:

1. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu trądziku. Porównawcze badania kliniczne wykazały przekonywająco, że dziewczęta i młode kobiety z problemami dermatologicznymi, które były mniej jednoznacznie zdefiniowane, jako „wykwity” lub „tłusta skóra”, po wielu miesiącach przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, w zdumiewająco dużym odsetku uzyskiwały poprawę lub wyleczenie.

2. Badania wykazały, że drosperidon redukuje uczucie tkliwego napięcia piersi oraz uczucie opuchnięcia ciała oraz ociężałości. Osiągnięty dzięki niemu brak retencji wody utrzymuje stałą masę ciała. 

3. Ciśnienie tętnicze krwi nie wykazuje tendencji wzrostowej, jak to się zdarza przy innym składzie chemicznym hormonów.

4. Pigułka antykoncepcyjna z drospirenonem minimalizuje również plamienia między miesiączkowe. 

Nie używaj Cortelle, jeśli:

  • jesteś uczulona na choć jedną substancję czynną lub którąś z substancji pomocniczych,
  • jesteś w ciąży,
  • występuje zakrzepica tętnicza lub żylna - obecnie lub w przeszłości (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu),
  • w przypadku chorób wątroby (lek jest rozkładany w wątrobie), niewydolności nerek,
  • chorujesz lub kiedykolwiek w przeszłości chorowałaś na nowotwór piersi lub narządów płciowych,
  • podczas stosowania w przeszłości estrogenów występował świąd całego ciała,
  • chorujesz lub kiedykolwiek w przeszłości przebyłaś napadmigreny z tzw. "aurą",
  • występuje u Ciebie ciężka depresja, nagłe zaburzenia ruchu, słuchu, padaczka (występuje ryzyko wzrostu częstości napadów padaczkowych),
  • występują u Ciebie krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Cortelle?

Sprawdź ulotkę, aby upewnić się, że nie zażywasz leków, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie Cortelle oraz czy nie przechodzisz chorób, przy których zalecana jest ostrożność (na przykład astma oskrzelowa, padaczka, cukrzyca), miej na uwadze, że ten rodzaj antykoncepcji nie zabezpiecza przed zakażeniem wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko ciężkich zdarzeń niepożądanych ze strony układu krążenia związane ze stosowaniem złożonych doustnych leków antykoncepcyjnych. Ryzyko to zwiększa się z liczbą wypalanych papierosów, a także z wiekiem, szczególnie u kobiet po 35 roku życia. Kobiety te powinny stosować inną metodę antykoncepcji, ponieważ istnieje związek między stosowaniem doustnych leków antykoncepcyjnych, a zwiększonym ryzykiem tętniczych i żylnych chorób zakrzepowo-zatorowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna. Papierosy dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy i incydentów sercowo-naczyniowych.

Jak stosować Cortelle?

Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o podobnej porze zgodnie z kolejnością na blistrze przez kolejne 28 dni. Obok każdej tabletki występuje symbol z dniem tygodnia, który ułatwi Ci prawidłowe przyjmowanie leku. Przez 21 dni przyjmujesz żółte tabletki zawierające hormony, przez kolejne 7, białe tabletki-placebo, wtedy też najczęściej występuje krwawienie z odstawienia.

Kolejne opakowanie leku należy rozpocząć pierwszego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra. Będzie to ten sam dzień tygodnia co pierwsza tabletka z pierwszego opakowania leku.

Jeśli prawidłowo zażyłaś wszystkie tabletki z blistra, to jesteś chroniona przed ciążą także w czasie czterodniowego przyjmowanie tabletek bez substancji czynnej. 

  • Jeśli nie stosowałaś środków antykoncepcyjnych zawierających hormony w poprzednim miesiącu, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu, czyli w pierwszy dzień miesiączki.
  • Jeśli w ciągu ostatniego miesiąca stosowałaś złożone środki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe), przyjmowanie Cortelle można rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego blistra. Jeśli poprzednio stosowałaś złożony system terapeutyczny lub transdermalny postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Jeśli w ciągu ostatniego miesiąca stosowałaś minitabletkę zawierającą progestagen, wstrzyknięcie, implant lub system wewnątrzmaciczny uwalniający progestagen, można przestawić się na Cortelle w dowolnym dniu, ale należy wtedy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

W przypadku poronienia lub urodzenia dziecka skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować leki zawierające pochodne hormonów płciowych.

Jeżeli zapomnisz przyjąć tabletkę i minęło mniej niż 12 godzin od pory, w której zażywasz lek, należy przyjąć ją tak szybko jak to możliwe, a następnie przyjmować kolejne tabletki o zwykłej porze.

Jeżeli minęło więcej niż 12 godziny ochrona przed ciążą jest zmniejszona. Należy przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli będzie to oznaczało zażycie dwóch tabletek jednocześnie, a także konieczne będzie zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np. prezerwatywą) przez następne 7 dni. Jeśli w ciągu tych 7 dni zakończysz otwarte opakowanie leku, należy nie robić przerwy, tylko od razu rozpocząć nowe opakowanie. Oznacza to, że do czasu zakończenia tego opakowania nie wystąpi krwawienie z odstawienia, ale mogą wystąpić krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowe.

Jeżeli zapomniałaś zażyć jedną z tabletek i w trakcie przerwy nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć ciążę.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Cortelle?

Jeśli w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia żółtej tabletki wystąpi ostra biegunka lub wymioty, może dość do zmniejszenia wchłaniania leku. Należy wtedy jak najszybciej przyjąć aktywną tabletkę z nowego (zastępczego) blistra. Jeśli minie więcej niż 24 godziny od przyjęcia dodatkowej tabletki, należy postępować według schematu pominięcia tabletki z punktu powyżej. 

Niektóre badania epidemiologiczne wykazują, że długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy u kobiet zainfekowanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wciąż jednak istnieją kontrowersje odnośnie zakresu wpływu innych czynników (takich jak liczba partnerów seksualnych, większa częstotliwość wykonywania badań w tym kierunku, u kobiet stosujących antykoncepcję doustną lub stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji) na to zjawisko. Stosowanie złożonych leków antykoncepcyjnych nieznacznie zwiększa ryzyko raka sutka. To zwiększone ryzyko jest przemijające i stopniowo zanika w ciągu 10 lat po zaprzestaniu stosowania, niemniej jednak w czasie stosowania leku należy regularnie przeprowadzać samobadanie piersi, USG i mammografię, a także cytologię.

Czy mogę łączyć Cortelle z innymi lekami?

Skuteczność leku może być obniżona przy jednoczesnym stosowaniu leków na padaczkę, gruźlicę, części leków obniżających ciśnienie, niektórych antybiotyków (penicyliny i tetracycliny np: Duomox, Augmentin,  Tetralysal-często stosowany w dermatologii!) czy leków przeciwwirusowych. Także węgiel aktywowany zmniejsza wchłanianie leku i co za tym idzie obniżyć skuteczność Cortelle.

Poinformuj lekarza jeśli stosujesz insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe, ponieważ złożone środki antykoncepcyjne mogą wpływać na wrażliwość obwodową tkanek na insulinę lub na tolerancję glukozy, jednak nie dowiedziono konieczności zmiany schematu terapii cukrzycy u osób stosujących złożone doustne produkty antykoncepcyjne zawierające małą dawkę estrogenów (< 0,05 mg etynyloestradiolu)- jak w Cortelle.

Podczas zażywania Cortelle nie stosuj produktów zawierających ziele dziurawca, gdyż zmienia on aktywność enzymów wątrobowych, powodując przyspieszony rozkład leku i zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej.

Czy po zastosowaniu Cortelle mogę prowadzić pojazdy?

Nie zaobserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Czy mogę stosować Cortelle będąc w ciąży?

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane podczas ciąży. Przed zastosowaniem leku należy wykluczyć ciążę, a jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku, należy go natychmiast odstawić. Badania epidemiologiczne nie wykazały klinicznych dowodów działania szkodliwego na płód, w razie przypadkowego przyjmowania estrogenów w połączeniu z innymi progestagenami w dawkach zbliżonych do tych zawartych w preparacie Cortelle.

Czy po zastosowaniu Cortelle mogę karmić piersią?

Estrogeny zawarte w preparacie mogą oddziaływać na laktację, wpływając na ilość i skład mleka matki. Niewielkie ilości steroidowych środków antykoncepcyjnych i (lub) ich metabolitów mogą być wydzielane z mlekiem, wywierając wpływ na dziecko. Nie należy stosować preparatu w czasie laktacji. Badania wskazują, że 2,6 do 3,7 % dawki progestagenu przyjmowanej przez matkę przechodzi do mleka. Dla kobiet w okresie karmienia są dostępne jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Cortelle?

Stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych może być związane z wystąpieniem ciężkich działań niepożądanych, takich jak:·

  • żylne i/lub tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nowotwory wątroby,
  • padaczki, migreny,
  • mięśniaków macicy,
  • ostuda (przebarwienie skórne) zwłaszcza u kobiet, u których w przeszłości wystąpiła ostuda w okresie ciąży 

U kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne nieznacznie częściej rozpoznawany jest rak piersi, jednakże dotychczas nie potwierdzono związku przyczynowo-skutkowego. 

Kobiety często uskarżają się na suchość pochwy. Jest to konsekwencja zmniejszenia produkcji i składu śluzu.

Skład Cortelle

Tabletki powlekane 1 opakowanie zawiera 21 tabl. żółtych, z których każda zawiera: 0,03 mg etynyloestradiolu, 3 mg drospirenonu oraz 7 tabl. białych, niezawierających substancji czynnych.

Substancje pomocnicze swoim działaniem nie wywierają wpływu farmakologicznego na organizm chorego, ani nie wchodzą w niepożądane reakcje wpływające na trwałość leku. Substancje pomocnicze w przeciwieństwie do czynnych stanowią tę część składników leku, która nie bierze udział w poprawie jego stanu, ale może ułatwiać przyjęcie leku. Substancje takie mają właściwości wypełniające i adsorbujące, wiążące, powlekające, poślizgowe, poprawiające smak i zapach i zwiększające lepkość; w zależności od postaci leku.

Jak przechowywać Cortelle?

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Za termin ważności uważany jest ostatni dzień miesiąca, który został podany na opakowaniu. Leków nie zależy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Źródła

  • Botzenhardt S. i wsp.Venous thrombembolism in addescents associated with fourth-generation oral contraceptives Klin Pediatr, 2013, 2255 (5) 268 – 276
    • Charakterystyka Produktu Leczniczego leku Cortelle
    • S.Sidney i wsp. Recent combined hormonal contraceptives (CHCs) and the risk ofthrombembolism and other cardiovascular events in new users. Contraception,87 (2013), 93-100
    • L. Parkin i wsp. The Lancet 2000, 255, 2133 – 2134

    Skład Cortelle

    Tabletki powlekane 1 opakowanie zawiera 21 tabl. żółtych, z których każda zawiera: 0,03 mg etynyloestradiolu, 3 mg drospirenonu oraz 7 tabl. białych, niezawierających substancji czynnych.

    Substancje pomocnicze swoim działaniem nie wywierają wpływu farmakologicznego na organizm chorego, ani nie wchodzą w niepożądane reakcje wpływające na trwałość leku. Substancje pomocnicze w przeciwieństwie do czynnych stanowią tę część składników leku, która nie bierze udział w poprawie jego stanu, ale może ułatwiać przyjęcie leku. Substancje takie mają właściwości wypełniające i adsorbujące, wiążące, powlekające, poślizgowe, poprawiające smak i zapach i zwiększające lepkość; w zależności od postaci leku.

    Kto może wystawić receptę na Cortelle?

    Lekarze
    Pielęgniarki samodzielnie
    Znajduje się na liście produktów, do których samodzielnego ordynowania uprawnione są pielęgniarki

    Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach magisterskich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

    Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

    Pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia
    Nie jest środkiem psychotropowym
    Nie jest środkiem odurzającym
    Nie jest środkiem bardzo silnie działającym
    Nie jest lekiem recepturowym
    Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
    Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
    Nie jest to import docelowy
    Pielęgniarka może przepisać środki antykoncepcyjne na 120 dni stosowania w przypadku recepty elektronicznej i 60 dni w przypadku papierowej

    Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach min. licencjackich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

    Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

    Farmaceuci w przypadku zagrożenia zdrowia
    Nie jest środkiem psychotropowym
    Nie jest środkiem odurzającym
    Nie jest lekiem recepturowym
    Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
    Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
    Nie jest wyrobem medycznym
    Nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
    Nie jest to import docelowy

    Farmaceuci mogą wystawiać recepty tylko w przypadku potrzeby (zagrożenie zdrowia). Nie próbuj żądać w aptece recepty, aby uniknąć wizyty u lekarza lub gdy on odmówił wystawienia recepty. W przypadku recept farmaceutycznych odpłatność wyniesie 100%, tj. bez zniżki refundacyjnej.

    Jeśli jesteś farmaceutą, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

    Wystawiasz recepty w gabinet.gov.pl? Zainstaluj nakładkę GdziePoLek dla Chrome, aby widzieć szczegóły produktu i jego dostępność.
    Zobacz
    w Chrome Web Store

    Ostatnie wiadomości o Cortelle

    Brak wiadomości w ostatnim czasie.

    Powiadom o nowej informacji.
    Inne wiadomości nie będą wysyłane.

    Dostępność Cortelle w aptekach

    Wszystkie opakowania Cortellew 0% aptek

    Ulotka produktu Cortelle

    Cortelle
    Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Cortelle (szybki podgląd pliku PDF).
    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację
    ;