---Wolt Drive - produkty

Cital, cena i dostępność w aptekach w Polsce

lek na receptę, tabletki powlekane,

citalopram

, Glenmark

Dawka:

20 mg

Opakowanie:

Zamienniki opakowania:

Koszyk:

100+ aptek z Cital na stanie w Polsce

Na liście widoczne najbliższe 50.
Lokalizacja:
Zakres cen od 14,18 zł do 47,59 zł.
 Pokaż mapę 
---Wolt Drive - produkty

Więcej informacji o Cital

Cital to doustny lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych oraz profilaktyce nawrotów. Substancją czynną preparatu jest cytalopram - selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny, który charakteryzuje się małą ilością działań niepożądanych i dobrym profilem bezpieczeństwa. Lek ten poprawia nastrój oraz łagodzi uczucie niepokoju.

więcej: Stosowanie Cital, skutki uboczne i interakcje Cital

Jak działa Cital?

Cital jest doustnym lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Serotonina to hormon tkankowy, neuroprzekaźnik ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego. Powstaje z aminokwasu, który dostarczamy z pokarmem, pełni rolę posłańca organizmu, przekazującego informacje między komórkami mózgowymi. Wytwarzana jest głównie przez płytki krwi, błonę śluzową jelita oraz ośrodkowy układ nerwowy. Wpływawięc na regulację snu, apetytu, podwyższa ciśnienie krwi i wpływa na jej krzepnięcie, powoduje skurcz mięśni gładkich. Wpływa na nastrój, popęd seksualny, napęd. Jej niedobory prowadzą do spadku nastroju, libido, zaburzeń snu i apetytu, depresji. Depresja więc, to nie tylko obniżenie nastroju, ale fizyczne zaburzenie, które objawiające się zmniejszeniem stężenia serotoniny w organizmie. U osób zezdiagnozowaną depresją czy lękiem uogólnionym, w wynikach laboratoryjnych moczu, krwi czy płynu mózgowo-rdzeniowego obserwuje się mniejszą ilość metabolitu serotoniny.

Substancja czynna leku to citalopram w dawce 20 mg, który nie powoduje zwiększenia syntezy serotoniny w ogóle, ale sprawia, że ta dłużej przebywa wprzestrzeni między komórkami nerwowymi - nie jest ponownie wchłaniana, a jej działanie wraca do fizjologicznych norm. Lek stosowanyjest w leczeniu depresji w fazie początkowej i w leczeniu podtrzymującym.

Nie używaj Cital, jeśli:

  • masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą,
  • stosujesz leki z grupy nieselektywnych nieodwracalnych oraz odwracalnych inhibitorów MAO (monoaminooksydazy, enzymu, którego nieprawidłowości w działaniu prowadzą do zaburzeń nastroju i ciśnienia tętniczego)
  • Na co zwrócić uwagę przed użyciem Cital?

    Leku nie należy stosować u osób poniżej 18 roku życia ze względu na zaobserwowanie wtej grupie pacjentów zachowań samobójczych (myśli i próby samobójcze) i napadów agresji w trakcie terapii citalopramem. Nie ma także danych mówiących o tym, jaki wpływ ma ta substancja na rozwój psychiczny i fizyczny u dzieci imłodzieży.

    Należy zachować ostrożność u osób z niewydolnością wątroby, z zaburzeniami czynności nerek. Nie ma bezpośrednich interakcji citalopramu z alkoholem, jednak niezaleca się spożywania go podczas leczenia.

    Należy przerwać stosowanie leku Cital w przypadku wystąpienia drgawek. U pacjentów, którzy mają padaczkę i zaobserwuje się u nich zwiększenie częstości napadów padaczkowych, konieczna będzie zmiana leku przeciwdepresyjnego.

    Jak stosować Cital?

    Przyjmowane dawki leku wahają się od 20 mg do 60 mg na dobę, u osób powyżej 65 roku życia maksymalnie 40 mg na dobę. U osób z zaburzeniami czynności wątroby dawka początkowa to 10 mg przez pierwsze dwatygodnie leczenia, maksymalnie do 30 mg na dobę. Nie ma konieczności modyfikowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

    Tabletkę przyjmuje się raz dziennie, niezależnie od posiłków, o dowolnej porze dnia. Jeśli pominiesz dawkę leku, nie stosuj podwójnej dawki, tylko przyjmij codzienną dawkę o zwykłej porze.

    Lek odstawia się stopniowo przez okres od jednego do dwóch tygodni. Nie wolno odstawić leku z dnia na dzień! Nagłe odstawienie leku Cital powoduje wystąpienie tzw. objawów odstawiennych: zawroty głowy, zaburzenia czucia (wrażenie porażenia prądem elektrycznym), pobudzenie, niepokój, splątanie, pocenie się, kołatania serca, drażliwość, zaburzenia widzenia.

    Nie powinno się podawać leku Cital dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia z uwagi na brak danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa leczenia tej grupy pacjentów.

    Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Cital?

    Pamiętaj, że pierwsze efekty leczenia można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach kuracji. Szczególnie ważne jest obserwowanie osób, które przed włączeniem leczenia miały myśli samobójcze lub próby samobójcze, ponieważ na początku myśli te mogą być nasilone. Dotyczy to też osób dorosłych poniżej 25 rokużycia. Osoba chora może nie zauważyć zmian w zachowaniu, dlatego bardzo ważne jest, żeby bliscy wiedzieli o leczeniu i mogli szybko reagować w sytuacji niepokojących zmian w zachowaniu. 

    Jeśli przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe należy prowadzić kontrolę parametrów krzepnięcia krwi podczas wprowadzania i odstawiania citalopramu (lek wpływa na krzepnięcie krwi. Może też wydłużać odstęp QT w sercu i powodować zaburzenia rytmu komorowego, szczególnie u osób z już istniejącymi wadami serca. Poza parametrami krzepliwości, należy  kontrolować poziom glukozy we krwi, dlatego pacjenci z cukrzycą mogą liczyć się z koniecznością zmiany dawkowania insuliny lub (i) doustnych leków przeciwcukrzycowych. 

    Czy mogę łączyć Cital z innymi lekami?

    Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, a także innych leków wpływających na czynność płytek krwi, np. kwas acetylosalicylowy, NPLZ (np. ibuprofen, naproksen, diklofenak).

    Pamiętaj, że jednoczesne stosowanie innych leków o podobnym działaniu, powodujących zwiększenie stężenia serotoniny) mogą spowodować wystąpienie objawów zespołu serotoninowego, który jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawetżycia (objawiający się m. in halucynacjami, podwyższoną temperaturą, nadmiernym poceniem się, przyspieszoną akcją serca, niepokojem). Jednoczesne stosowanie preparatów z dziurawca (ziele, które stosowane jest przy obniżonym nastroju), może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych leku Cital, a z preparatami zawierającymi lit lub tryptofanem następuje nasilenie działania omawianego terapeutyku. Możliwe, że konieczne będzie zmodyfikowanie dawkowania niektórych leków, jeśli Cital stosujesz jednocześnie z omeprazolem, fluwoksaminą, tiklopidyną, cymetydyną, metoprololem, imipraminą, dezypraminą i innymi lekami, których pełną listę odnajdziesz w charakterystyce produktu leczniczego.

    Citalu nie należy stosować równocześnie z:

    • nieselektywnymii selektywnymi inhibitorami MAO (monoaminooksydazy), np. moklobemid, linezolid,
    • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (TLPD - np. amitryptylina, mianseryna)


    Czy po zastosowaniu Cital mogę prowadzić pojazdy?

    Lek Cital nie powoduje zaburzeń sprawności intelektualnej i psychoruchowej, jednak niemożna wykluczyć wypływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanianarzędzi lub maszyn.

    Czy mogę stosować Cital będąc w ciąży?

    Nie zaleca się stosowania leku Cital w trakcie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Badania wykazują zwiększone ryzyko wystąpienia wad serca u płodu i innych wad wrodzonych, których matki w trakcie ciąży zażywały citalopram. Nie wolno też nagle przerywać leczenia jeśli kobieta dowie się, że jest w ciąży.

    Czy po zastosowaniu Cital mogę karmić piersią?

    Citalopram w małym stopniu przenika do mleka matki, jednak decyzję o możliwości karmienia piersią podejmuje lekarz.

    Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Cital?

    Najczęściej występują w trakcie pierwszych dwóch tygodni leczenia, potem ulegajązmniejszeniu:

    • pobudzenie i nerwowość,
    • drżenia,
    • nieregularne bicie serca,
    • lęk, niepokój,
    • zmniejszenie libido (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn),
    • bezsenność lub senność,
    • nadmierne pocenie się,
    • osłabienie, 

      Rzadziej pojawiają się m.in

      • dezorientacja,
      • szum w uszach,
      • omdlenia,
      • obrzęk,
      • skurcze mięśni,
      • krwawienia,
      • arytmia komorowa,      

      Skład Cital

      Substancja czynna: citalopram w dawce 20 mg (w postaci bromowodorku)

      Substancje pomocnicze:laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, glicerol85%, krospowidon, kroskarmeloza dosowa, magnezu stearynian, hypromeloza 29106cP, makrogol 3000, triacetyna, tytanu dwutlenek

      Jak przechowywać Cital?

      Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

      Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Za termin ważności uważany jest ostatni dzień miesiąca, który został podany na opakowaniu.
      Leków nie zależy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

      Źródła

      Charakterystyka Produktu Leczniczego leku Cital, PubMed

      Skład Cital

      Substancja czynna: citalopram w dawce 20 mg (w postaci bromowodorku)

      Substancje pomocnicze:laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, glicerol85%, krospowidon, kroskarmeloza dosowa, magnezu stearynian, hypromeloza 29106cP, makrogol 3000, triacetyna, tytanu dwutlenek

      Kto może wystawić receptę na Cital?

      Lekarze
      Pielęgniarki samodzielnie
      Znajduje się na liście produktów, do których samodzielnego ordynowania uprawnione są pielęgniarki

      Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach magisterskich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

      Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

      Pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia
      Nie jest środkiem psychotropowym
      Nie jest środkiem odurzającym
      Nie jest środkiem bardzo silnie działającym
      Nie jest lekiem recepturowym
      Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
      Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
      Nie jest to import docelowy

      Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach min. licencjackich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

      Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

      Farmaceuci w przypadku zagrożenia zdrowia
      Nie jest środkiem psychotropowym
      Nie jest środkiem odurzającym
      Nie jest lekiem recepturowym
      Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
      Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
      Nie jest wyrobem medycznym
      Nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
      Nie jest to import docelowy

      Farmaceuci mogą wystawiać recepty tylko w przypadku potrzeby (zagrożenie zdrowia). Nie próbuj żądać w aptece recepty, aby uniknąć wizyty u lekarza lub gdy on odmówił wystawienia recepty. W przypadku recept farmaceutycznych odpłatność wyniesie 100%, tj. bez zniżki refundacyjnej.

      Jeśli jesteś farmaceutą, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

      Wystawiasz recepty w gabinet.gov.pl? Zainstaluj nakładkę GdziePoLek dla Chrome, aby widzieć szczegóły produktu i jego dostępność.
      Zobacz
      w Chrome Web Store

      Ostatnie wiadomości o Cital

      Brak wiadomości w ostatnim czasie.

      Powiadom o nowej informacji.
      Inne wiadomości nie będą wysyłane.

      Najnowsze pytania o Cital

      Dostępność Cital w aptekach

      Wszystkie opakowania Citalw 86% aptek
      30 tabletekw 80% aptek

      Ulotka produktu Cital

      Cital
      Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Cital (szybki podgląd pliku PDF).
      Telekonsultacje
      E-wizyta
      Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
      Umów telekonsultację

      Artykuły związane z Cital

      Najnowsze filmy

      ;