Jak przeżyć praktyki w aptece szpitalnej po 4 roku farmacji?

udostępnij:

Praktyki wakacyjne po 4 roku farmacji są świetną okazją na zapoznanie się z tym, jak wygląda praca w aptece szpitalnej i jakie obowiązki mają farmaceuci pracujący w zakładach przemysłowych, laboratoriach i stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Aby ułatwić Ci przygotowanie się do tego okresu podpowiadamy, jak bezproblemowo zorganizować praktyki po 4 roku farmacji, w jakich instytucjach możesz znaleźć zatrudnienie w tym okresie oraz jak w 100% wykorzystać ten czas do zdobycia wiedzy i umiejętności.

Aktualizacja 4 marca 2021 – praktyki w aptece szpitalnej po 4 roku farmacji w dobie koronawirusa

Obecnie nie przewiduje się zmian w organizacji praktyk wakacyjnych po 4 roku. Wybierając aptekę szpitalną należy liczyć się z tym, że ze względu na obecnie panującą sytuację znalezienie miejsca w aptece szpitalnej może być trudniejsze. Znacznie łatwiej jest uzyskać możliwość odbycia praktyk w aptece szpitalnej zlokalizowanej w szpitalu uniwersyteckim lub w małej miejscowości, niż w szpitalu zakaźnym. Zgodnie z polityką niektórych aptek szpitalnych, student przed rozpoczęciem praktyk musi wykonać test na koronawirusa lub być zaszczepiony – o takie kwestie warto dopytać w rozmowie z kierownikiem placówki.

Organizacja praktyk po 4 roku za granicą jest dużo większym wyzwaniem. Wiele krajów rezygnuje z możliwości odbycia praktyk w ramach programu SEP lub Erasmus+. Więcej informacji na ten temat możesz zaczerpnąć u LEO (osoba odpowiedzialna za organizację programu SEP) lub u osoby odpowiedzialnej za organizację wyjazdów w ramach Erasmus+.

Ile trwa i kiedy rozpoczyna się praktyka wakacyjna po 4 roku farmacji?

W trakcie praktyki wakacyjnej po 4 roku farmacji będziesz zobowiązany do przepracowania 160 h lekcyjnych – trwających 45 min. Nauka rozdzielona będzie na 20 dni powszednich (z wyłączeniem świąt i dyżurów nocnych), co oznacza, że dziennie spędzisz 8 godzin lekcyjnych w miejscu praktyk (czyli 6 godzin zegarowych). Regulaminy praktyk obowiązujące na większości uczelni nie określają daty, od której najwcześniej możesz rozpocząć praktyki (najczęściej realizuje się je w miesiącach wakacyjnej przerwy międzysemestralnej). W niektórych ośrodkach akademickich, w uzasadnionych przypadkach i po uzyskaniu zgody Dziekana, możliwe jest rozpoczęcie praktyk w trakcie roku akademickiego. Jednak najważniejsze jest to, byś wypracował wymagane regulaminem godziny przed wyznaczonym terminem zaliczenia praktyk wakacyjnych (które zazwyczaj odbywa się we wrześniu).

W jakich miejscach mogę realizować praktyki wakacyjne po 4 roku farmacji?

Podstawowym miejscem odbywania praktyki wakacyjnej po 4 roku farmacji jest apteka szpitalna. Jeśli czujesz, że miesiąc to za dużo, by zagłębiać się w pracę farmaceuty szpitalnego, pamiętaj, że możesz rozdzielić praktyki i 2 tygodnie spędzić pracując w zakładach przemysłu farmaceutycznego lub kosmetycznego, laboratorium kontroli leków bądź stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z możliwości rozdzielenia praktyk, zgłoś ten fakt w dziekanacie tak, by możliwe było przygotowanie dwóch umów, z których jedną dostarczysz do apteki szpitalnej, a drugą do innego miejsca, w którym planujesz odbyć praktyki.

Dla osób zastanawiających się nad tym, czy możliwe jest odbycie tych praktyk za granicą, mam świetną wiadomość - jest to możliwe, jednak konieczne będzie uzyskanie zgody Dziekana. W tej kwestii chciałabym podkreślić, że niezależnie od miejsca, w którym znajduje się apteka, konieczne jest zrealizowanie wszystkich zadań zawartych w udostępnionym przez uczelnie programie dydaktycznym. Więcej informacji na temat procedury organizowania praktyk za granicą uzyskasz u akademickiego koordynatora praktyk po 4 roku farmacji.

Ponadto, jeśli poszukujesz możliwości zdobycia zagranicznego doświadczenia, polecam odwiedzić strony projektu Student Exchange Programme (SEP) oraz programu Erasmus+ (wyjazdy w ramach programu Erasmus+ muszą trwać min. 2 miesiące).

Jak wybrać miejsce do odbycia praktyki?

W trakcie poszukiwania apteki szpitalnej, w której odbędziesz praktykę po 4 roku farmacji, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. lokalizację szpitala, jego wielkość, liczbę pracowników oraz poziom receptury. Cennym źródłem informacji mogą być również opinie osób, które wcześniej współpracowały z daną placówką. Jeśli chciałbyś odbyć praktykę w firmie farmaceutycznej bądź laboratorium, powinieneś na bieżąco śledzić strony internetowe tych miejsc, ponieważ większość znanych przedsiębiorstw informuje za ich pośrednictwem o rozpoczynających się programach praktyk oraz sposobie rekrutacji. W przypadku lokalnych, mniejszych laboratoriów i stacji sanitarno-epidemiologicznych polecam bezpośrednio skontaktować się z osobą odpowiedzialną za organizowanie praktyk studenckich w celu uzyskania dokładnych informacji na temat procedury aplikowania i warunków, jakie musisz spełnić.

Jak wygląda proces organizowania praktyki wakacyjnej na farmacji?

Żeby uzyskać możliwość odbywania praktyk w konkretnym miejscu, tj. aptece szpitalnej bądź zakładzie produkcyjnym, będziesz musiał złożyć podanie do dyrektora placówki z prośbą o udzielenie pozwolenia. Kiedy podejmiesz decyzję dotyczącą miejsca, w którym chcesz odbyć praktyki, postaraj się złożyć wymagane dokumenty odpowiednio wcześnie, tak by zmieścić się w ramach czasowych narzuconych przez dziekanat. Proces wymiany dokumentów pomiędzy uczelnią a miejscem praktyk wygląda podobnie do tego, który znasz z poprzedniego roku (więcej: Jak przeżyć praktyki w aptece po 3 roku farmacji?). Aby uzyskać druk porozumienia, będziesz musiał wykazać dokumenty potwierdzające status ubezpieczeniowy oraz przedstawić aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Jak odpowiednio przygotować się do praktyki?

Przed rozpoczęciem praktyki możesz przypomnieć sobie informacje dotyczące metod sporządzania leków recepturowych, z uwzględnieniem preparatów do żywienia pozajelitowego oraz cytostatyków. Ponadto, w przypadku praktyk w zakładzie przemysłowym bądź laboratorium, przydatna może być wiedza dotycząca analitycznych metod badania próbek. Najważniejsze, byś aktywnie uczestniczył w praktykach i sumiennie wykonywał swoje obowiązki, ponieważ pozwoli Ci to w 100% wykorzystać czas na zdobycie wiedzy i umiejętności.

Co będzie należało do moich obowiązków w trakcie praktyk w aptece szpitalnej lub przemyśle?

W aptece szpitalnej będziesz zajmował się głównie sprawdzaniem, rozpakowywaniem dostaw oraz kompletowaniem zamówień składanych przez poszczególne oddziały. Dodatkowo będziesz przygotowywał leki recepturowe i zapoznasz się z czynnościami administracyjnymi, takimi jak m.in. ewidencjonowanie leków, składanie zamówień na produkty lecznicze i wyroby medyczne. Poznasz zasady funkcjonowania receptariusza szpitalnego i rolę farmaceuty w komitetach interdyscyplinarnych szpitala.

Decydując się na odbycie części praktyki wakacyjnej w zakładach przemysłowych, zapoznasz się m.in. z poszczególnymi elementami procesu produkcji leków, wyrobów medycznych lub kosmetyków. Ponadto, poznasz proces opracowywania testów sprawdzających jakość i bezpieczeństwo tych produktów.

Wszystkie ośrodki akademickie opracowują szczegółowy wykaz czynności, które będą należały do Twoich obowiązków w trakcie praktyk wakacyjnych. Dokument ten powinien zostać Ci udostępniony przed rozpoczęciem praktyk.

Ile mogę mieć nieobecności podczas praktyk?

Do pomyślnego zaliczenia praktyk po 4 roku farmacji konieczne jest przepracowanie 160 godzin. Regulamin nie przewiduje możliwości opuszczenia zajęć bez usprawiedliwienia, co oznacza, że każdą nieobecność będziesz musiał usprawiedliwić np. zaświadczeniem lekarskim i odpracować. Chciałabym również zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie opuszczone godziny będziesz musiał odrobić przed zakończeniem praktyki i złożeniem dokumentów w dziekanacie. Pamiętaj, by za każdym razem informować opiekuna praktyk o planowanej nieobecności.

Jak wygląda proces zakończenia praktyki wakacyjnej?

W ostatni dzień praktyki warto wygospodarować czas na podziękowanie osobom, z którymi współpracowałeś przez ostatni miesiąc. Ponadto, opiekun praktyk powinien wystawić Ci opinię podsumowującą Twoją naukę pod jego okiem (jeśli odbywałeś praktyki w dwóch miejscach, konieczne będzie uzyskanie takiego dokumentu od dwóch opiekunów). Opinia i uzupełniony zeszyt praktyk są niezbędne do pomyślnego zaliczenia praktyk wakacyjnych.

Jeśli poszukujesz dodatkowych wiadomości dotyczących tego, jak m.in. radzić sobie ze złym traktowaniem w aptece lub jak postąpić, gdy popełnisz błąd podczas praktyk, zachęcam do zapoznania się z innym wpisem na blogu: Jak przeżyć praktyki w aptece po 3 roku farmacji?.

Mam nadzieje, że z pomocą tych informacji z łatwością przejdziesz przez proces organizowania praktyk wakacyjnych po 4 roku farmacji, wykorzystasz je do zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności. Do zobaczenia w aptece!

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu