Co nowego w refundacji leków? Zmiany od maja 2018

udostępnij:

Od 1 maja 2018 obowiązuje nowa lista leków refundowanych. W porównaniu do poprzedniego wykazu wprowadza ona wiele istotnych zmian, w szczególności dla seniorów. Skorzystają także chorzy na nadciśnienie oraz pacjenci zmagający się z chorobą nowotworową. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących nowej listy refundacyjnej.

Jakie leki dołączyły do wykazu?

Do listy produktów objętych dofinansowaniem dołączyło ponad siedemdziesiąt pozycji. Uwagę zwraca dodanie dwuskładnikowego preparatu Candezek Combi, stosowanego w leczeniu nadciśnienia, zawierającego w składzie kandesartan i amlodypinę. Dopłatą objęto osiem prezentacji tego produktu (różne zestawienia dawek oraz wielkości opakowań).

Na liście refundacyjnej jest już sporo złożonych leków hipotensyjnych, zawierające w jednej tabletce co najmniej dwie substancje lecznicze (tzw. SPC – single pill combination). Nie w każdym przypadku "sztywne" dawki leków są wskazane, jednak dla wielu pacjentów przyjmowanie leków złożonych jest łatwiejsze niż dwóch osobnych preparatów, co sprzyja przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.

Które produkty zniknęły z listy?

Skrócenie decyzji o objęciu refundacją i brak kontynuacji refundacji dotyczy ponad pięćdziesięciu pozycji, jednak w większości przypadków nie będzie mieć to większego przełożenia na dostępność pacjentów do refundowanego leczenia. Na uwagę zasługuje wykreślenie dwóch preparatów.

  • Z listy usunięto doustny Paricalcitol Teva zawierający parakalcytol - syntetyczny odpowiednik biologicznie aktywnej postaci witaminy D. Stosowany jest u chorych z niewydolnością nerek, gdyż w tej grupie pacjentów wytwarzanie tej formy witaminy jest niewystarczające, co może negatywnie wpływać na stan kości. Od maja pacjenci wymagający leczenia parakalcytolem będą mieli możliwość korzystania z refundowanej formy terapii tylko w ramach dedykowanego programu lekowego.
  • Od maja nie będzie także dopłaty do preparatu Taflotan zawierającego tafluprost – substancję wskazaną w jaskrze, obniżającą podniesione ciśnienie śródgałkowe. Preparat nie ma zamiennika, na liście refundacyjnej pozostają jednak jego odpowiedniki terapeutyczne – inne krople do oczu o podobnych wskazaniach zawierające analogi prostaglandyn.

Za co zapłacimy mniej, a za co więcej?

Dopłata pacjenta wzrośnie dla ponad 520 pozycji, przy czym dla prawie 400 będzie ona nie większa niż złotówka. Pacjenci zapłacą mniej za ponad 640 produktów, w tym dla około 200 obniżka ta będzie większa niż 1 PLN.

Największa obniżka wyrażona w złotówkach dotyczy preparatu Voriconazole Mylan. Za tabletki w dawce 200 mg pacjenci zapłacą o 98,19 zł mniej (zmniejszenie ceny z 116,60 do 18,41).

Natomiast największy wzrost ceny nastąpił w przypadku preparatu Valcyclox. Tabletki powlekane w dawce 450 mg zdrożały o 113,40 PLN (wzrost z 3,20 do 116,60).

Więcej bezpłatnych leków dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia poszerzyło znacząco listę bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 75 roku. Na „Listę S” weszły preparaty, do których starsi chorzy do tej pory musi sporo dopłacić. Od maja seniorzy nie poniosą wydatków między innymi na:

Innowacyjne leki dla pacjentów z rakiem płuc i rakiem nerki w ramach programów lekowych

Program lekowy jest to tak zwane świadczenie gwarantowane – pacjenci zakwalifikowani do niego leczeni są bezpłatnie w wytypowanych placówkach. W ramach programów lekowych chorym podawane są innowacyjne i na ogół bardzo drogie leki.

  • Od maja w ramach tych świadczeń pojawią się nowoczesne preparaty dla pacjentów z nowotworami płuc i nerki, między innymi dzięki objęciu refundacją niwolumabu. Substancja ta będzie dostępna także w dla chorych w leczeniu chłoniaka Hodgkina.
  • Chorzy cierpiący na akromegalię, chorobę wywołaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu będą mogli skorzystać z nowego programu lekowego, w którym podawany będzie pasyreotyb - analog somatostatyny.
  • W ramach istniejącego już programu pacjenci cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego będą mogli skorzystać z nowej cząsteczki – wedolizumabu.
  • Nowością jest także poszerzenie opcji terapeutycznych w leczeniu choroby Parkinsona, ponieważ w ramach programu leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej postaci tej choroby pacjenci będą mogli otrzymać preparat z apomorfiną.

Przydatne linki

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących refundacji leków, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu