Jak prawidłowo wykonać inhalację?

Jak prawidłowo wykonać inhalację?

udostępnij:

Kupiłeś w aptece nebulizator i nie wiesz jak wykonać inhalację? A może właśnie zrealizowałeś receptę na lek wziewny i zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób użyć inhalatora, aby przyjąć całą dawkę leku? W naszym artykule opisujemy techniki prawidłowej inhalacji i nebulizacji!

Jakie inhalatory można kupić w aptece?

W aptece dostępne są różnego rodzaju inhalatory. Są to urządzenia służące do podawania leków w formie wziewnej. Sama inhalacja jest pojęciem bardzo ogólny. Może dotyczyć wdychania gorących par roztworów z olejkiem eterycznym lub przyjmowania dawki leku za pomocą inhalatora. Dostępne w aptece inhalatory mają postać gotowych urządzeń z lekiem (np. Aspulmo, Salmex, Symbicort) lub nebulizatorów służących do zmieniania zawiesiny w mgiełkę do inhalacji (np. Microlife NEB 200 tłokowy, Diagnostic Pro Mesh). Wśród urządzeń gotowych wyróżniamy inhalatory ciśnieniowe i proszkowe, które różnią się sposobem "upakowania" leku oraz metodą wykonania inhalacji. 

Inhalatory ciśnieniowe (MDI) z dozownikiem potocznie nazywane są fajkami. Urządzenia te składają się z pojemnika pod ciśnieniem zawierającego substancję leczniczą oraz gaz (zwykle HFA – tetrafluoroetan, rzadziej CFC – związki freonowe) i ustnika z mechanizmem uwalniającym lekarstwo. Tego typu inhalatory zaprojektowane są w taki sposób, aby przy naciśnięciu uwolnić określona dawkę leku.

Inhalatory proszkowe (DPI) od ciśnieniowych różnią się tym, że zawierają suchą substancję leczniczą, zwykle w kapsułce. Podczas nebulizacji dochodzi do przebicia lub skruszenia kapsułki bądź otoczki leku i jego uwolnienia w komorze. Lek zostaje zdeponowany w płucach podczas wdechu (zostaje zaciągnięty siłą wdechu). Dostępnych jest kilka typów inhalatorów proszkowych: aerolizer, turbohaler, handihaler, novolizer, dysk. Niektóre inhalatory proszkowe DPI pozwalają na ustawienie dawki (wielkości dawki).

Do podawania leków w postaci zawiesiny służą nebulizatory. Sam nebulizator jest częścią inhalatora - to mały pojemnik, którego zadaniem jest przeprowadzenie roztworu bądź zawiesiny leku w postać aerozolu (za pomocą sprężonego powietrza - inhalator pneumatyczny lub energii ultradźwięków - inhalator ultradźwiękowy). Ponieważ nebulizator służy do wykonania inhalacji, pojęcia nebulizator i inhalator stosowane są w codziennym języku wymiennie. 

Jak używać inhalatora ciśnieniowego?

Inhalatory ciśnieniowe np. VentolinAtrovent N mają postać aluminiowego pojemnika z lekiem zamkniętego w plastikowym urządzeniu z dozownikiem. W celu przyjęcia dawki leku, należy:

  • przed pierwszym użyciem sprawdzić, czy inhalator działa; energicznie wstrząsnąć inhalatorem, wcisnąć dozownik i uwolnić jedną dawkę leku w powietrze; jeśli inhalator nie był używany tydzień lub dłużej, należy wstrząsnąć inhalatorem i uwolnić dwie dawki leku w powietrze,

  • przed każdym użyciem wstrząsnąć inhalatorem kilka razy, aby zapewnić równomierne wymieszanie leku w inhalatorze,

  • wykonać głęboki wydech; tak głęboki, jak to tylko możliwe,

  • włożyć ustnik do ust i objąć go szczelnie wargami,

  • natychmiast po rozpoczęciu wdechu przez usta nacisnąć inhalator w celu uwolnienia leku, a następnie kontynuować spokojny, głęboki wdech,

  • wstrzymać oddech, wyjąć inhalator z ust i zdjąć palec z nasady inhalatora, następnie wykonać spokojny wydech,

  • po użyciu przetrzeć inhalator wilgotną ściereczką; nie wolno wyjmować metalowego pojemnika z plastikowej obudowy w czasie czyszczenia inhalatora ani w innych sytuacjach.

W przypadku zwłaszcza małych dzieci i osób starszych, które mogą mieć problem ze skoordynowaniem wdechu z przyjęciem dawki leku, do inhalatora ciśnieniowego można dołączyć specjalną komorę inhalacyjną - spejser. Wówczas po uwolnieniu dawki leku, wdycha się opary za pomocą specjalnej maseczki. 

Jak stosować inhalator proszkowy?

Inhalator proszkowy np. Symbicort Turbuhaler, Seretide Dysk należy stosować w następujący sposób:

  • załadować dawkę leku - w zależności od inhalatora przekręcić pokrętło do oporu (typu Turbuhaler) lub przesunąć palcem osłonkę do oporu (typu Dysk); dawka leku będzie załadowana, gdy usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, po przebiciu kapsułki z lekiem,

  • umieścić ustnik inhalatora delikatnie między zębami, zamknąć usta (objąć ustnik wargami) i wykonać maksymalnie głęboki i maksymalnie natężony wdech przez usta,

  • następnie wstrzymać oddech, wyjąć inhalator z ust i wykonać spokojny wydech,

  • pamiętać, iż ilość leku zawarta w jednej dawce inhalacyjnej jest bardzo mała, dlatego po inhalacji smak leku może nie być odczuwalny; jednakże, jeżeli pacjent postępuje zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, może mieć pewność, że dawka leku została przyjęta i lek znajduje się w płucach,

  • po każdej inhalacji przepłukać usta wodą (wody nie należy połykać), pozwala to zminimalizować ryzyko zakażeń jamy ustnej.

Jak zrobić nebulizację?

Choć inhalator pneumatyczny i ultradźwiękowy różnią się metodą wytwarzania aerozolu (o czym pisaliśmy już tutaj) sposób, w jaki wykonujemy inhalację jest bardzo podobny.

Aby poprawnie wykonać nebulizację, należy:

  • przed pierwszym użyciem umyć dokładnie maseczkę (jeśli z nebulizatora korzysta kilka osób, każda powinna mieć swoją własną maseczkę),

  • wstrząsać ampułkę z lekiem przez co najmniej 10 sekund, aby wymieszać zawiesinę i aby lek nie został na dnie ampułki,

  • jeśli podczas jednorazowej inhalacji stosujemy pół ampułki leku, pozostałą część należy zawinąć folią aluminiową, schować w ciemnym miejscu i zużyć w ciągu 12 godzin,

  • maseczkę założyć tak, aby ściśle przylegała do twarzy, obejmując usta i nos; u starszych dzieci i dorosłych zamiast maseczki można zastosować ustnik (najczęściej dołączony w zestawie do nebulizatora); pozwala to zminimalizować straty leku (używając maseczki tracisz około 20% leku) oraz uniknąć nadkażeń spojówek oczu,

  • oddychać powoli i głęboko,

  • gdy mgiełka przestanie wylatywać z maseczki, należy zakończyć inhalację,

  • po zakończonej inhalacji trzeba zawsze umyć i wysuszyć maseczkę oraz pojemnik, do którego był wlewany lek,

  • w przypadku inhalatora ultradźwiękowego wyjąć baterię z urządzenia, jeśli nie będzie ono używane przez dłuższy czas.

O czym warto pamiętać wykonując inhalację?

  • Przed zastosowaniem każdego inhalatora, należy dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się z techniką inhalacji,.

  • Do nebulizatora nie należy wlewać olejków eterycznych. Nebulizator rozbija cząsteczki płynu na dużo mniejsze rozmiary niż kropla pary – przez to olejki docierają głębiej do płuc, co może spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli i oskrzelików i w skrajnym przypadku, szczególnie u dziecka uduszenie.

  • Po każdej inhalacji należy umyć zęby i wypłukać jamę ustną, zmniejsza to ryzyko rozwoju zakażeń grzybiczych. 

  • Jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, nie należy wychodzić na dwór przez min. godzinę po wykonaniu nebulizacji. 

  • Przed zakupem inhalatora warto zastanowić się, kto będzie go stosował i jakie leki będziemy podawać - w innym naszym artykule podpowiadamy Jaki inhalator wybrać?

W leczeniu jakich chorób samodzielnie możemy sięgnąć po inhalator? 

Ponieważ infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci są niezwykle powszechne, większość rodziców prędzej czy później musi zaopatrzyć się w nebulizator. Wówczas pediatra doradzi kiedy i jaki lek należy podać. Jeśli jednak osobę dorosłą dopadnie katar lub kaszel, możemy również skorzystać z inhalatora wykorzystując środki dostępne w aptece bez recepty. 

W leczeniu zapalenia zatok i przy katarze sprawdzą się roztwory o działaniu nawilżającym (np. Gilbert NaCl 0,9%, Nebu-Dose Hialuronic). Pomogą oczyścić nos, odblokują zatoki i nawilżą błony śluzowe. 

W kaszlu suchym również można stosować inhalacje o działaniu nawilżającym. Natomiast w przypadku mokrego, odrywającego się kaszlu sprawdzą się hipertoniczne roztwory soli (np. Nebu-Dose Hipertonic, Marimer Inhalation), które mają działanie obkurczające i ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny. Dodatkowo poprawiają komfort oddychania poprzez zmniejszanie lepkości śluzu, co również udrażnia drogi oddechowe. 

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 20.06.2023 12:08:52

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Nebu-Dose Hialuronic sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym

płyn, 30 ampułek

hyaluronic acid+sodium chloride

wyrób medyczny

w 99% aptek

od 25,79 zł

Nebu-Dose Hipertonic 3% roztwór do nebulizacji

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 94% aptek

od 25,49 zł

Inhalator Microlife NEB 200 tłokowy

inhalator/nebulizator, 1 zestaw

wyrób medyczny

w 38% aptek

od 124,78 zł

Gilbert NaCl 0,9% Sól fizjologiczna

płyn, 100 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 63% aptek

od 34,43 zł

Marimer Inhalation

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

wyrób medyczny

w 73% aptek

od 20,79 zł

Aerochamber Plus Flow-Vu komora inhalacyjna z ustnikiem dla dzieci od 5. roku życia

inhalator/nebulizator, 1 sztuka zielona

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 63,98 zł

Inhalator membranowy Tolife AIR 360+

inhalator/nebulizator, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 259,90 zł

Apteo Komora inhalancyjna KI-200

inhalator/nebulizator, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 54,79 zł

od 11,77 zł

Novama Kit Zestaw do nebulizacji Vitammy Micfofine+ RF8

inhalator/nebulizator, 1 zestaw

wyrób medyczny

w 17% aptek

od 39,99 zł

Ventolin

aerozol, 200 dawek

salbutamol

lek na receptę

w 70% aptek

od 10,13 zł

Symbicort Turbuhaler (160 mcg + 4,5 mcg)

proszek do inhalacji, 120 dawek = 1 inhalator

budesonide+formoterol

lek na receptę

w 81% aptek

od 126,06 zł

Symbicort Turbuhaler (320 mcg + 9 mcg)

proszek do inhalacji, 60 dawek = 1 inhalator

budesonide+formoterol

lek na receptę

w 83% aptek

od 125,47 zł

Atrovent N

aerozol, 200 dawek = 10 mililitrów

ipratropium bromide

lek na receptę

w 98% aptek

od 19,29 zł

Aspulmo

aerozol, 200 dawek = 10 mililitrów

salbutamol

lek na receptę

w 83% aptek

od 11,91 zł

Salmex 500 mcg + 50 mcg

proszek do inhalacji, 60 dawek

fluticasone propionate+salmeterol

lek na receptę

w 86% aptek

od 110,16 zł

Seretide Dysk 100

proszek do inhalacji, 60 dawek

fluticasone propionate+salmeterol

lek na receptę

w 20% aptek

od 75,66 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.