Jak pozbyć się szumów usznych?

Jak pozbyć się szumów usznych?

udostępnij:

Odczuwasz szumienia, dzwonienia, szelesty albo pisk w uszach? Nie jesteś osamotniony. Na tą dolegliwość cierpi już blisko 20% ludzi na całym świecie. Co druga osoba przynajmniej raz w życiu miała szumy uszne, a co piąta odczuwa je stale. Czy da się je skutecznie wyleczyć?

Spis treści

Jak objawiają się szumy uszne?

Czym są szumy uszne?

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Co to jest "covidowe ucho" i jak je leczyć?

Czy szumy uszne da się wyleczyć?

Źródła

Jak objawiają się szumy uszne?

Pacjenci na wizytach lekarskich mówią o nich różnie: brzęczenia, świsty, gwizdy lub dudnienia. Szumy uszne to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się w różnych sytuacjach. Bywają przelotnym incydentem lub trwają całe życie. Czasem utrudniają normalne funkcjonowanie. W ciągu dnia upośledzają koncentrację, w nocy natomiast zaburzają spokojny sen. Potrafią doprowadzić do nerwicy lub depresji. Jednym zdaniem potrafią uprzykrzyć życie. Chorzy cierpiący na szumy uszne marzą o tym, aby ich dolegliwość zniknęła jak najszybciej.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne mogą występować w jednym uchu, obustronnie bądź są zlokalizowane w środkowej części głowy, dlatego są częstym powodem konsultacji laryngologicznych. Sam w sobie szum uszny nie jest chorobą, a jedynie objawem schorzenia.

Szumy uszne to wrażenie odczuwania dźwięku, gdy nie ma pobudzenia ucha bodźcem akustycznym. Dzielimy je na subiektywne i obiektywne. Szumy subiektywne to zjawisko akustyczne słyszalne tylko dla chorego, tak zwane odczuwanie fantomowe. Mimo to wydają się być bardzo realne i dokuczliwe. Szumy uszne obiektywne to szumy, które słyszy chory, ale może je również usłyszeć lekarz podczas badania np. słuchawkami lekarskimi.

W większości przypadków szumy uszne dotykają osoby po 50 roku życia, ale mogą one dotyczyć ludzi w różnym wieku, a nawet dzieci.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Aby ustalić przyczynę szumów usznych należy udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi nam potrzebne skierowanie do specjalisty z zakresu otolaryngologii.

Powody rzadko występujących szumów usznych obiektywnych to problemy z układem krążenia, zły stan kości ucha środkowego lub skurcze mięśni.

Do najczęstszych przyczyn powstawania szumów usznych subiektywnych należą:

  • głuchota starcza,

  • zaburzenia układu nerwowego i nerwu słuchowego,

  • otoskleroza - choroba błędnika kostnego powodująca upośledzenie słuchu,

  • stany zapalne uszu,

  • miażdżyca - ścianki tętnicze zostają obklejone cholesterolem i innymi tłuszczami, wskutek czego średnica tętnic zostaje zwężona, krew przepływa w nich pod zwiększonym ciśnieniem (chory może odczuwać szumy uszne),

  • nadciśnienie,

  • niedokrwistość,

  • urazy głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa (w tym zwyrodnienia),

  • choroba Meniere'a - rzadka choroba osób starszych związana z uchem środkowym, która objawia się szumami usznymi i zawrotami głowy,

  • nadczynność tarczycy,

  • nadużywanie antybiotyków, niektórych leków wpływających na krzepliwość krwi, leków obniżających ciśnienie krwi, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,

  • nadmierna ekspozycja na hałas,

  • używki, np. nikotyna, kofeina, alkohol,

  • choroby psychiczne, np. depresja,

  • stres.

Co to jest "covidowe ucho" i jak je leczyć?

"Covidowe ucho" to cały zespół objawów będących powikłaniem infekcji COVID-19. Objawiać się może, jako dzwonienie lub szum w jednym lub obu uszach z towarzyszącym bólem głowy. Mogą pojawić się również problemy z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu lub jego całkowitej utraty.

Jak pokazują badania, wirus SARS-CoV-2 może infekować ucho wewnętrzne. Naukowcy sugerują, że wirus ten może przez nos dostawać się do ośrodkowego układu nerwowego i następnie wzdłuż nerwu czaszkowego trafiać do ucha wewnętrznego powodując stan zapalny. Ważne jest zatem jak najszybsze dostrzeżenie problemu i leczenie objawów zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń. Dlatego, jeśli w trakcie lub po przebytej infekcji COVID-19 obserwujemy u siebie objawy "covidowego ucha" należy jak najszybciej skonsultować się z laryngologiem. Konieczna może okazać się kuracja z wykorzystaniem dostępnych na receptę doustnych leków sterydowych (np. Metypred, Encorton).

Czy szumy uszne da się wyleczyć?

Na początek warto wyeliminować czynniki ryzyka. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanych efektów - lekarz wdroży farmakoterapię. W niektórych schorzeniach pomaga przyjmowanie leków wydawanych z przepisu lekarza, które poprawiają ukrwienie mózgu i rozszerzają naczynia krwionośne, np. Lucetam, Histigen, Polfilin Prolongatum. Wykorzystuje się również leki przeciwpadaczkowe, takie jak karbamazepina (np. Finlepsin, Neurotop Retard 300), które także są lekami na receptę. Wspomagająco w szumach usznych można zastosować suplementy diety lub leki dostępne bez recepty, takie jak np. mbrace Focus&Balance, Ginkofar Forte, Tone, Auditon, Audiocontrol.

Spora część przyczyn powodujących szumy uszne wymaga zabiegów operacyjnych, np. nieprawidłowości połączeń naczyniowych (szumy obiektywne), otoskleroza, stany zapalne ucha środkowego.

W przypadkach nie kwalifikujących się do leczenia, z pomocą przychodzi habituacja - metoda psychoterapii, która ma na celu obniżenie progu odczuwania szumów. Często jest ona wiązana z technikami relaksacyjnymi.

Źródła

  1. Metoda i system diagnozowania i terapii szumów usznych, mgr inż. Tomasz Poremski

  2. Tinnitus and its current treatment–Still an enigma in medicine, Journal of the Formosan Medical Association, Volume 115, Issue 3, March 2016, Pages 139-144

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 23.03.2023 11:32:38

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Audiocontrol

tabletki powlekane, 30 tabletek

citrus+ascorbic acid+ginkgo biloba

suplement diety

w 59% aptek

od 20,19 zł

Auditon

tabletki powlekane, 30 tabletek

ginkgo biloba+fagopyrum esculentum+melatonin+cyanocobalamin+pyridoxine+riboflavin+thiamine

suplement diety

w 49% aptek

od 21,49 zł

Tone

tabletki, 120 tabletek

herbal extracts+ascorbic acid+nicotinic acid

suplement diety

w 28% aptek

od 91,99 zł

Ginkofar

tabletki powlekane, 60 tabletek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 24% aptek

od 19,99 zł

DAOpro

tabletki dojelitowe o przedłużonym uwalnianiu, 30 tabletek

suplement diety

w 3% aptek

od 77,99 zł

Metypred

tabletki, 30 tabletek

methylprednisolone

lek na receptę

w 100% aptek

od 9,21 zł

Encorton

tabletki, 20 tabletek

prednisone

lek na receptę

w 100% aptek

od 20,34 zł

Polfilin Prolongatum

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 60 tabletek

pentoxifylline

lek na receptę

w 96% aptek

od 39,99 zł

Neurotop Retard 300

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 50 tabletek

carbamazepine

lek na receptę

w 86% aptek

od 16,39 zł

Lucetam

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 79% aptek

od 23,99 zł

Tegretol CR 200

tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 50 tabletek

carbamazepine

lek na receptę

w 79% aptek

od 13,19 zł

Histigen

tabletki, 60 tabletek

betahistine

lek na receptę

w 50% aptek

od 29,99 zł

Finlepsin

tabletki, 50 tabletek

carbamazepine

lek na receptę

w 49% aptek

od 13,47 zł

Cinnarizinum Aflofarm

tabletki, 50 tabletek

cinnarizine

lek na receptę

w 46% aptek

od 5,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)