Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?

udostępnij:

Koronawirus SARS-CoV-2 coraz szybciej rozprzestrzenia się w naszym kraju. Obserwujesz u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, utrata węchu czy duszności i zastanawiasz się, czy możesz być zakażony? Podpowiadamy, co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie chorobę COVID-19, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i kto może Ci pomóc w takiej sytuacji.

Spis treści

Jak samodzielnie sprawdzić, czy mam koronawirusa?

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Jakie są objawy typowe dla wariantu Omikron?

Jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem?

Jak wygląda skierowanie na testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2?

Czy mogę wykonać test na koronawirusa, jeśli nie mam objawów choroby?

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Co zrobić, gdy wynik testu na koronawirusa jest pozytywny?

Jak postępować, jeśli mieliśmy kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19?

Co to znaczy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?

Czy przysługuje świadczenie chorobowe w trakcie trwania kwarantanny lub izolacji?

Co zrobić, jeśli nie stwierdzono u Ciebie zakażenia koronawirusem, a źle się czujesz?

Czym jest gryporona (fluorona)?

Jak samodzielnie sprawdzić, czy mam koronawirusa?

Wstępem do diagnostyki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 może być domowy antygenowy test na koronawirusa, który kupisz w aptece bez recepty. Aby sprawdzić, czy aktualnie jesteś zakażony koronawirusem należy wybrać szybki i prosty test antygenowy (np. Test z nosa Boson Biotech, Test z nosa Mila, Test SGTi-flex z nosa). Do jego wykonania wystarczy próbka wydzieliny z nosa lub gardła. Testy te można przeprowadzać również u dzieci oraz kobiet w ciąży, wynik widoczny jest po ok. 10-15 minutach. 

Zapoznaj się z naszą analizą testów antygenowych na koronawirusa!

Test z nosa Mila

Test z nosa Flowflex

W aptece dostępne są również testy na przeciwciała, czyli takie, które pozwalają sprawdzić, czy niedawno lub w przeszłości wystąpiła u Ciebie infekcja koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak wykonując taki test, nie dowiesz się, czy aktualnie jesteś zakażony (Testy na koronawirusa SARS CoV-2 (COVID-19)).

Zapoznaj się z naszą analizą testów na przeciwciała koronawirusa!

Test z krwi BioSynex

Test z krwi Primacovid

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Do najczęściej zgłaszanych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 możemy zaliczyć:

  • wysoką gorączkę,

  • duszność,

  • kaszel,

  • kłopoty z oddychaniem,

  • ogólne osłabienie, zmęczenie.

Rzadziej występującymi objawami są:

  • utrata smaku i węchu,

  • bóle mięśni, gardła i głowy,

  • biegunka,

  • wysypka lub przebarwienie palców u rąk i stóp,

  • zapalenie spojówek.

Infekcja wirusem jest niespecyficzna i może przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami.

Jakie są objawy typowe dla wariantu Omikron?

Szybko rozprzestrzeniający się nowy wariant wirusa - Omikron, wydaje się dawać bardziej łagodne objawy przypominające przeziębienie (m.in. zmęczenie, bóle głowy i drapanie w gardle). Odnotowywano w jego przypadku jednak jedną niespecyficzną dolegliwość - intensywne nocne poty. Częściej także niż przy innych wariantach może wystąpić katar, kichanie czy ból głowy. Obraz choroby może przypominać więc zapalenie zatok. U osób zaszczepionych, u których doszło do zakażenia wariantem Omikron obserwowano dwa nowe i nietypowe objawy - wymioty i utratę apetytu.

Wydaje się, że Omikron jest wariantem o olbrzymim potencjale do rozprzestrzeniania się (jest bardzo zaraźliwy), stosunkowo szybko pojawiają się objawy (wirus potrzebuje tylko 3 dni na inkubację), ale jednocześnie jest mniej zjadliwy. Szacuje się, że ryzyko hospitalizacji u osoby zakażonej jest niższe o 30 do 70% w porównaniu do poprzednich wariantów. Nie oznacza to, że Omikron nie może spowodować zgonu - przypadku śmiertelne zostały już odnotowane.

Więcej na temat leczenia SARS-CoV-2, można przeczytać w artykułach Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka? oraz Leki na COVID-19.

Jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem?

W przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19, należy zminimalizować kontakty z innymi ludźmi i poddać się samoizolacji. W kolejnym kroku należy skontaktować się ze swoim lekarzem podstawowej opieki medycznej (lekarzem rodzinnym). Najlepiej wybrać formę teleporady, w trakcie której lekarz oceni stopień nasilenia Twoich objawów, oszacuje ryzyko, zaleci leczenie (jeśli będzie konieczne) oraz powie, co należy robić dalej i czy konieczne jest badanie bezpośrednie. Lekarz rodzinny ma także możliwość skierowania na test w kierunku koronawirusa oparty o wykrywanie materiału genetycznego wirusa (wykonywany w laboratorium). Pamiętaj, że na taki test możesz także skierować się sam poprzez specjalny formularz na stronie rządowej - kliknij tutaj. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań system określi, czy kwalifikujesz się do testu.

Jeżeli Twój stan wymaga pilnej interwencji lekarskiej - bo na przykład masz duszności - zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź o podejrzeniu infekcji koronawirusem.

Jak wygląda skierowanie na testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2?

Jeżeli pacjent ma objawy wskazujące na infekcję SARS-CoV-2, lekarz podstawowej opieki medycznej wystawia e-skierowanie na bezpłatny test i przekazuje informacje o mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru, w których można wykonać badanie.

Jeżeli pacjent ma możliwość, powinien skorzystać z punktu drive thru, gdzie nie wysiadając z auta, ma pobierany wymaz.

Jeżeli pacjent jest niesamodzielny, lekarz informuje telefonicznie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o konieczności wykonania badania. Stacja wystawia zlecenie testu i wysyła karetkę - tzw. „wymazówkę”.

Czy mogę wykonać test na koronawirusa, jeśli nie mam objawów choroby?

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie, ale nie masz objawów, lekarz pierwszego kontaktu nie ma podstaw do wystawienia skierowania na bezpłatny test. Badanie w kierunku koronawirusa można w tej sytuacji wykonać prywatnie (cena to ok. 500 zł) - bez skierowania lekarskiego.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Badanie w formie wymazu

  • badanie najlepiej wykonać w godzinach dopołudniowych,

  • należy być na czczo lub nie spożywać posiłku na ok. 3 godziny przed badaniem,

  • na chwilę przed badaniem można wypłukać usta wodą przegotowaną (nie należy stosować płynu do płukania jamy ustnej, pasty do zębów, tabletek na gardło, czy gumy do żucia),

  • przed wymazem należy zachować min. 2 godziny odstępu od aplikowania środków donosowe (np. spray na katar),

  • bezpośrednio przed badaniem nie wydmuchuj nosa,

  • jeśli posiadasz protezę zębową, należy ją usunąć na czas badania.

Badanie na przeciwciała z krwi

  • 30 minut przed badaniem należy wypić szklankę wody,

  • nie trzeba być na czczo.

Co zrobić, gdy wynik testu na koronawirusa jest pozytywny?

O wynikach testu dowiadujemy się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Jest on także widoczny dla lekarza, który skierował nas na badanie. Od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, podlegasz obowiązkowej izolacji. Odbywa się ona  w warunkach domowych, chyba, że zostałeś skierowany do odbywania izolacji w izolatorium lub Twój stan wymaga pobytu w szpitalu (hospitalizacji).

W izolacji domowej izolacji przebywasz pod opieką lekarza rodzinnego, który będzie się z Tobą kontaktować sprawdzając Twój stan zdrowia i analizując występujące objawy. Jeśli przechodzisz chorobę lekko, to wdrażane jest leczenie wyłącznie objawowe. W Polsce obowiązuje 10-dniowa izolacja dla chorujących bezobjawowo i 13-dniowa dla pacjentów, u których objawy wystąpiły. A dokładnie izolacja pacjenta objawowego powinna zakończyć się po trzech dniach bez gorączki oraz bez objawów ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych objawów. W wyjątkowych przypadkach lekarz może przedłużyć czas izolacji. Czytaj także: Jak długo osoba z koronawirusem zaraża innych?

Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy. Urządzenie to pomoże kontrolować saturację chorego, czyli nasycenie krwi tlenem. Przy niewydolności płuc, która może się rozwinąć w trakcie infekcji COVID-19, parametr ten ulega spadkowi. Konieczna jest wtedy hospitalizacja z odpowiednim leczeniem podstawowym i wspomagającym, np. tlenoterapia. Również w aptekach można znaleźć pulsoksymetry które mają zastosowanie w warunkach domowych.

Pulsoksymetr przydatny jest u osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi, czyli cierpiących z powodu chorób układu oddechowego, np. astmy lub POChP. Sportowcy, a nawet kobiety w ciąży mogą korzystać z urządzenia w celu wykrycia niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny.

Tlenoterapia w przypadku COVID-19 powinna być prowadzona wyłącznie w warunkach szpitalnych. Oznacza to, że nie jest uzasadnione korzystanie z urządzeń, które wzbogacają w tlen powietrze do oddychania, takich jak koncentratory tlenu czy butle tlenowe lub tlenu w sprayu. Te wyroby mogą być pomocne w innych jednostkach chorobowych lub po przejściu COVID-19, jeśli zaleci je lekarz.

Jak postępować, jeśli mieliśmy kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19?

W sytuacji kontaktu z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, powinniśmy bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej i postępować według zaleceń sanepidu. Zwykle osoby takie objęte są nadzorem epidemiologicznym przez 10 dni. Oznacza to, iż mogą wychodzić z domu, jednak należy unikać kontaktu z innymi ludźmi, w miarę możliwości przestawić się na pracę zdalną, obserwować swój stan zdrowia, a w razie niepokojących objawów - skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Co to znaczy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?

  • przebywaliśmy z osobą chorą w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz), w odległości mniejszej niż 2 metry, przez przynajmniej 15 minut,

  • mieliśmy bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną,

  • jeśli mieliśmy bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby chorej na COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, osobo chora na nas nakaszlała),

  • byliśmy w kontakcie z osobą zakażoną COVID-19 w trakcie podróży samolotem lub innym zbiorowym środkiem transportu (członek załogi pokładowej obsługujący sekcję, w której znajdował się chory; osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od pasażera z COVID-19).

Czy przysługuje świadczenie chorobowe w trakcie trwania kwarantanny lub izolacji?

W trakcie trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje nam wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę) lub ZUS. Wystarczy przedstawić decyzję inspektora sanitarnego.

Co zrobić, jeśli nie stwierdzono u Ciebie zakażenia koronawirusem, a źle się czujesz?

W obecnej sytuacji, w przypadku każdej infekcji, musimy szczególnie dbać o zdrowie swoje i najbliższych. Katar, kaszel, czy gorączka powinny zmobilizować nas do pozostania w domu. Narażanie innych osób, które mogą łatwo się od nas zarazić, jest postępowaniem niezwykle egoistycznym. Zwykła infekcja wirusowa może tak obniżyć naszą odporność, że nasz organizm nie będzie w stanie zwalczyć zakażenia koronawirusem.

Czym jest gryporona (fluorona)?

Gryporona - zwana także fluoroną - to jednoczesne zakażenie wirusem grypy i wirusem SARS-CoV-2. Oba schorzenia dają podobne objawy, ponieważ atakują drogi oddechowe. Aby jednoznacznie odróżnić grypę od COVID-19 konieczne jest wykonanie testu diagnostycznego. Taki test - dostępny w ofercie laboratoriów - pozwala także na zdiagnozowanie koinfekcji, czyli równoczesnego zakażenia dwoma patogenami.

Prawdopodobieństwo zakażenia się oboma wirusami na raz jest niewielkie, ale ściśle zależy od sezonowości występowania wirusa grypy i zakaźności dominującego wariantu koronawirusa. Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada od stycznia do marca. W aptekach dostępne są testy "combo" na grypę, COVID-19 i RSV, np.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz być zakażony wirusem, wykonaj domowy test antygenowy. Testy antygenowe na COVID-19 kupić można w aptece, np.

Test antygenowy Grypa A/B + COVID-19 RSV

Test antygenowy Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Cordx

redaktor: Maciej Jakubczyk

ostatnia zmiana: 26.04.2023 12:06:23

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

od 8,79 zł

Test antygenowy Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Cordx 4w1

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 36% aptek

od 9,33 zł

Test antygenowy Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Ag Diather

test, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 7% aptek

od 15,90 zł

od 2,99 zł

od 5,59 zł

od 1,90 zł

Paxlovid

tabletki, 30 tabletek

ritonavir+nirmatrelvir

lek na receptę

w 2% aptek

od 5100,00 zł

od 6,99 zł

od 12,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.